Back To Pigeon Network

MAY DAY HOLIDAY WEEKEND DELAY: Late release from Clonmel and Thurles

Paddy O'Neill and son had a super card in the Grosvenor HPS from Thurles on Sunday racing with the Ulster Fed.

Peter and Ian Gibb from Derriaghy follow up 12th Open NIPA Roscrea last week with 1st Club again from Clonmel.

Jim Armstrong of the D & J Armstrong & Son partnership won 25 x 1sts last season in Carrickfergus.

Geoff McMullan topped Donacloney from Roscrea and had birds highly placed in the NIPA Open result.

Joe Vage Junior had the best bird into Dromore from Clonmel and will be well placed in the NIPA Section D.
 
Ace racer Ron Williamson had another big result in Bondhill six in the Top 10 including 1st Club.
Sam McCreery 72 years young is coming back to race young birds in Dunedin HPS.

Jeff Surgenor top prizewinner in Kells & District last season, wins his first race of the new season and 1st Mid Antrim Combine from Clonmel.

Denis Irvine took 1st Club Largymore Inv race on Sunday from Clonmel.

Keith Kernohan timed the winner in Harryville HPS from Clonmel and has moved to the top of Sect A in the Champions League Competition in Mid Antrim.

The NIPA, EDC and Ulster Federation decided due to unfavourable weather reports during this Bank Holiday May Day weekend that they would basket on Saturday instead of Friday for a possible liberation on Sunday. Fine and persistent mizzle and low lying mist was to cause problems for the liberating committees and as lunch time approached with none of the above liberated and with very little wind it was touch and go if the band of bad weather would pass to allow what we all knew was sitting behind, that being glorious sunshine, I would have to say it passed just on time as the East Down Combine liberated first of all in Clonmel at 1.45pm in a Light S/West wind with the NIPA following suit at 2.15pm both sets of birds clearing well, the Ulster federation where this week in Thurles and they opted to go at the same time as  the East Down Combine in a South West Wind. As a scribe it’s a nightmare scenario, as it will require probably an all night job typing results to make sure the deadlines are met on a Monday morning to be sure of reaching Thursday’s publication.

 
Highlight this week for myself was seeing the finished article, that being the Gibb & Byrne Stud Collection Catalogue that I worked on for a few weeks with Martin Kwakernaat of Holland who visited Northern Ireland to photograph and capture the sheer quality of the pigeons owned by Gibb and Byrne. The 16 page A4 Full colour brochure is worth sending for, all you need to do is write to the Gibb & Byrne Stud, 6 Old Park Road, Lisburn, Co.Antrim, N.Ireland BT28 3QT. Not for the reason that I worked on this myself but probably one of the best Stud Catalogues I have ever come across and without any doubt the best ever produced by a Stud in Ireland. Full credit to all involved. Take my advice get your order in for this free publication.        
 
Had some post on Monday morning or afternoon or evening, my postman would make a bad liberator couldn’t set you watch by him to say the least, so all in all anything that arrives by post will be a week late in reaching the publications because I work during the night on a Sunday and most of the early hours on a Monday morning to ensure my column is sitting on the Editors desk when he arrives into work. But very nice to have contact even by post, fanciers making an effort to get their fellow club men some publicity can only be welcomed, first letter was from Patsy Rice with the results for the first three weeks for the Killyleagh & District HPS. Many Thanks Patsy and will have them included in Section F’s results listed below. Next it was a letter from ’The Wee Man’ as he signed it, have a photo, but it will require scanning so will have it published next week, anyway The Wee Man is writing on behalf of the Dundalk North End Flying Club and sent me a few photos of the clubs recently held presentation at Larry’s Bar in Dundalk, will have these published next week, also included was the Clubs result from Roscrea which will also be listed in the results section of this column.
 

NIPA Clonmel Section A & A West Results
 
Castledawson HPS 6/177
 

1st Gilmour & Watson 1798, 2nd Gilmour & Watson 1772, 3rd Gilmour & Watson 1684, 4th Savage Bros 1674, 5th Gilmour & Watson 1662, 6th M Lynn 1654.

Coleraine Premier

 
1st Robert Callaghan & Son 1744, 2nd Robert Callaghan & Son 1744, 3rd Robert Callaghan & Son 1738, 4th Robert Callaghan & son 1735, 5th T & J McDonnell 1731. Robert timed a couple of hens flying on the Natural system coming down from his good direct Houbens cock brought in from Belgium direct, the 1st and 2nd pigeons were Aunt and Niece breeding. Robert Senior and Junior would like to thank Bricon Agent Adie McCormick for supplying a top class system that has made the timing of the pigeons much more enjoyable especially timing two birds on the same second and finishing on the same velocity including the decimal point both clocked on one pad.
 
Limavaddy RPS 8/119
 
1st R Witherow 1724, 2nd B Mailey 1715, 3rd R McIlmoyle 1608, 4th R Witherow 1598, 5th R McIlmoyle 1581, 6th R McIlmoyle 1559, 7th D Johnston 1500, 8th J McCool 1495, 9th G Kearney 1471, 10th H Crawford 1441.
Windsor Social HPS 12/218
 
1st Horner & Scott 1715, 2nd Horner & Scott 1692, 3rd G Donaghey & Son & G/Son 1674, 4th T Stewart 1674, 5th Horner & Scott 1673, 6th A Newton 1667, 7th G Donaghey & Son & G/Son 1665, 8th K Glass 1650, 9th J Fulton 1647, 10th J & S Brennan 163.
 
Coleraine & Co.Derry
 
1st T McCrudden 1699, 2nd T McCrudden 1682, 3rd R Stewart 1659, 4th S Thompson 1605, 5th W Murdock 1599, 6th J McCandless 1585, 7th G Mitchell 1580, 8th A Tosh 1568, 9th K McAuley 1557.
 
Omagh & District HPS
 
1st Alan Hall 1662, 2nd Alan Hall 1659, 3rd Alan Hall 1656, 4th R Adams 1575, 5th A Kelly 1561, 6th R Adams 1551.
 
Strabane RPC 10/92
 
1st T McBride 1588, 2nd T McAteer 1439, 3rd T McAteer 1377, 4th N McGavigan 1344, 5th E Fulton & Son 1214, 6th N McGavigan 1209.  
 

Mid Antrim Combine Clonmel 124/3155
 
Surgenor Bros Kells 1850, K & K Kernohan & Sons Harryville 1836, G McDowell Kells 1815, Surgenor Bros 1811, T & M Morrow Kells 1808, S Millar Randalstown 1807, G McDowell 1807, Surgenor Bros 1806, H Smyth & Son Broughshane 1806, H Boyd Kells 1803, B Swann & Son Kells 1802, R H Clements Harryville 1797, Scott & Clements Kells 1795, D Houston & Son Broughshane 1792, J Millar & Son Harryville 1791, H Boyd Kells 1789, G & G Jackson Ahoghill 1789, W & J Smyth Ballymena 1788, J & N Simpson Broughshane 1788, D Houston & Son 1788, S Millar 1783, T & G Cotter Ahoghill 1783, H Turkington Kells 1782, R H Clements 1782, T & M Morrow Kells 1781, G & A Eagleson Broughshane 1780, J & N Simpson 1780, J Millar & Son 1778, R H Clements 1778, McFall & McManus New Antrim 1777.
 
NIPA Sect B Clubs Clonmel
 
Crumlin & Dist 13/321 – Fleming Bros 1888, J Lowry 1876, Fleming Bros 1831, J Lowry 1830, K Galloway 1828, 1826.
 
Kells & District HPS 17/373 – Surgenor Bros 1850, G McDowell 1815, Surgenor Bros 1811, T & M Morrow 1808, G McDowell 1807, Surgenor Bros 1806, H Boyd 1803, B Swann & Son 1802. Gold Minute (08).
 
Harryville HPS 18/396 – K & K Kernohan & Sons 1836, R H Clements 1797, J Millar & Son 1791, R H Clements 1782, J Millar & Son 1778, R H Clements 1778, K & K Kernohan & Sons 1772, J Millar & Son 1770, K & K Kernohan & Sons 1768, G Price 1766, W McIlveen & Son 1765, G Price 1758.
 
Randalstown HPS 11/319 – S Millar 1807, 1783, 1765, J Millar 1760, Stewart Bros 1758, T McMillan 1752.
 
Broughshane & District 12/292 – H Smyth & Son 1806, D Houston & Son 1792, J & N Simpson 1788, D Houston & Son 1788, G & A Eagleson 1780, J & N Simpson 1780, G & A Eagleson 1770, H Smyth & Son 1770.
 
Ahoghill Flying Club 15/452 – G & G Jackson 1789, T & G Cotter 1783, Balmer Young & Sons 1758, G Dickey 1753, Young McManus & Sons 1753, 1753, C Young 1750, J Balmer 1746, Young McManus & Sons 1739, G Dickey 1732. Brooke Supplies 2 Bird Club – Balmer Young & Sons 1758, C Young 1750.
 
Ballymena & Dist HPS 9/251 – W & J Smyth 1788, G Barr 1776, Richmond Bros 1772, J Harris 1768, 1763, Blair & Rankin 1762, W & J Smyth 1750, Blair & Rankin 1741, Richmond Bros 1740, R Graham & Son 1714.
 
New Antrim Amalgamated 9/176 – McFall & McManus 1777, M/M F Clarke 1725, 1723, D Jackson & Son 1720, McFall & McManus 1715, G McStravick 1709, M/M F Clarke 1701, R McFall & Son 1700, C McDowell 1700, D Jackson & Son 1698.
 
Ballymoney HPS 30/839 – J McConaghie 1776, D & G McMullan 1770, S Thompson 1768, J Connolly 1764, D & H Stuart 1761, 1761, A & M Boyle 1761, 1759, D Dixon 1744, 1743, S Laverty 1734, Wilson McGarry & Son 1728.
 
Dervock IPS 11/380 - J McConaghie 1776, D & G McMullan 1770, S Thompson 1768, D & H Stuart 1761, 1761, A & M Boyle 1761, 1759, R Callaghan & Son 1744, 1744, S Laverty 1734.
 
Rasharkin & District 14/343 – C Tweed 1771, J & M Milliken 1753, 1729, L Davidson 1714, 1713, Steele & McNeill 1709, Milliken & Barkley 1701, W Davidson 1700. Race sponsored by Express Scaffolding (Rasharkin).
 
Cullybackey HPS 19/513 – B Herbinson 1763, Russell Bros 1740, E Davidson 1739, Russell Bros 1738, S Steele 1737, B Herbinson 1736, N & S Anderson 1728, G Gibson 1720, H & R McCloy 1720, G Gibson 1716, S Steele 1713, H & R McCloy 1710.
 
Ballymoney West Combine 10/265
 
1st Willie Blair 1719, 2nd R T Elliott 1717, 3rd D Gage 1705, 4th L Neill 1700, 5th J Hutchinson & Son 1698, 6th J McDowell & Sons 1691, 7th B & I Stewart 1669, 8th J McEarlain & Son 1643, 9th A Hill 1622, 10th D Lavery 1620.
 

NIPA Section C Results Clonmel
 
Ligoniel & District HPS 42/763
 
1st S Graham & Son & McManus 1894, 2nd Bingham & Seaton 1885, 3rd N & E Hanna 1881, 4th Bingham & Seaton 1876, 5th M McCorvie 1874, 6th S Graham & Son & McManus 1871, 7th G & L Simpson 1866, 8th Bingham & Seaton 1861, 9th Calder wood & Waite 1858, 10th Bingham & Seaton 1857.
 
Doagh & District HPS 16/321
 
1st J & A Wilson & Sons 1867, 2nd J Blair 1840, 3rd J McGrugan & Son 1834, 4th S & A Leitch 1830, 5th Mr & Mrs D Suitters 1827, 6th S & A Leitch 1824, 7th Smyth & McConnell 1812, 8th A & N Lewis 1811, 9th R Wilson 1799, 10th W McClelland 1795. Well done to John and Andrea on topping the Club yet again this the same Verheye cock that topped the club the first week of racing.
 
Kingsmoss HPS 13/351
 
1st J Graham 1865, 2nd R McMeekin 1841, 3rd T Lillie 1839, 4th J Graham 1822, 5th T Lillie 1813, 6th R McMeekin 1812, 7th R McMeekin 1808, 8th P R Wilson 1802, 9th Connor Bros 1793, 10th P R Wilson 1787.
 
Ballynure & District HPS
 
1st Rea & Magill 1854, 2nd Rea & Magill 1820, 3rd Rea & Magill 1819, 4th Rea & Magill 1807.
 
Glenarm & District HPS 10/215
 
1st G McWhirter 1832, 2nd O O’Neill & Son 1811, 3rd G McWhirter 1810, 4th O O’Neill & Son 1802, 5th G McWhirter & Son 1800, 6th R Robinson & Son 1794, 7th N O’Boyle 1780, 8th R Robinson & Son 1776, 9th G McWhirter & Son 1776, 10th N O’Boyle 1769.
 
Carrick & District HPS 18/417
 
1st D & J Armstrong & Son 1809, 2nd J & A Rankin 1798, 3rd D & J Armstrong & Son 1789, 4th Elliott Bros 1785, 5th D & J Armstrong & Son 1782, 6th D & J Armstrong & Son 1779, 7th D Stevenson 1778, 8th D & J Armstrong & Son 1772, 9th W Degnan & T McKee 1769, 10th S Beattie & Daughter 1767.
 

NIPA Clonmel Section D Results
 
Glenavy HPS 18/379
 
1st P McGarity 1883, 2nd P McGarity 1878, 3rd P McGarity 1844, 4th P McGarity 1840, 5th D Coulter 1829, 6th D & M Lilly & Withers 1828, 7th M Taylor 1815, 8th D & M Shimmons 1810, 9th D Scott 1809, 10th P McGarity 1806. Very Well Done to Paddy excellent flying taking the first four in the Club is some shooting. 
 
Dromore HPS 13/408
 
1st J Vage & Son 1876, 2nd B & M McCorriston 1872, 3rd J Vage & Son 1869, 4th B & M McCorriston 1863, 5th J Vage & Son 1860, 6th D & I Edgar 1860, 7th N & H Hodgen 1855, 8th B & M McCorriston 1853, 9th P & J Boal 1852, 10th P & J Boal 1852. Well done to Joe on topping the Dromore HPS.
 
Largymore Inv HPS 16/332
 
1st D Irvine 1859, 2nd C & D Smyth 1856, 3rd D Irvine 1856, 4th S Shields 1843, 5th S & A Hanna 1841, 6th A Hughes & Son. Denis Irvine tops the Largymore Inv this week with another good pigeon just piped to second by the consistent C & D Smyth partnership.
 
Kingswood HPS 22/300
 
1st E Burton 1848, 2nd T Plant & son 1848, 3rd R & J Conlane & Son 1843, 4th R & J Conlane & Son 1840, 5th C & J Long & Son 1838, 6th E Burton 1827, 7th E Salmon 1797, 8th R Allen & Son 1794, 9th E Salmon 1793, 10th C & J Long & Son 1789. Well done to Eddie Burton on winning the Club with a good velocity this the first year of the Kingswood Club competing within Section D of the NIPA
 
Dromara HPS 9/198
 
1st N Black & Sons 1827, 2nd Mr & Mrs Stevenson 1821, 3rd McKinstry Bros 1797, 4th Mr & Mrs Stevenson 1796, 5th McKinstry Bros 1793, 6th N Black & Sons 1787.
 

NIPA Clonmel Section E Results
 
Gilford & District HPS 20/348
 
1st T Wilson 1892, 2nd T Wilson 1891, 3rd T Greenaway 1865, 4th T Greenaway 1864, 5th J Adamson 1857, 6th G O’Dowd 1851, 7th D Campbell & Daughter 1848, 8th T Wilson 1822.
 
Edgarstown HPS 15/236
 
1st T & A Ford 1870, 2nd T & A Ford 1869, 3rd T & A Ford 1844, 4th T & A Ford 1835, 5th BBC 1832, 6th J Parr 1822, 7th E Matchett & Sons 1819, 8th M Hughes 1818, 9th T & A Ford 1814, 10th H Parr 1795. Very well done to Trevor Ford who makes it four in a row, super flying in a strong club.
 
Portadown Inv HPS
 
1st Eddie McKnight 1860, 2nd Eddie McKnight 1820, 3rd Alan McDonald 1820, 4th M Livingstone 1820.
 
Markethill HPS 6/124
 
1st Muldrow & Cummings 1860, 2nd B & P Baird 1809, 3rd Muldrow & Cummings 1774, 4th Muldrow & Cummings 1766.
 
Lurgan Social HPS
 
1st Higgins on & Johnstone 1844, 2nd D & B Lyness 1842, 3rd J Douglas 1842, 4th Higgins on & johnstone 1839, 5th Furphy Bros 1833, 6th J Douglas & Son.
 
Charlemont HPS 12/214
 
1st Eamon Grew 1843, 2nd Eamon Grew 1825, 3rd Patrick Grew 1823, 4th Patrick Grew 1822, 5th Patrick Grew 1820, 6th Patrick Grew 1796, 7th Patrick Grew 1796, 8th Eamon Grew 1764, 9th Patrick Grew 1762, 10th Patrick Grew 1757. Well Done to the Grew boys a full card between them, good flying.
 
Bondhill HPS
 
1st R Williamson 1838, 2nd W Neill 1834, 3rd R Williamson 1833, 4th Ron Williamson 1828, 5th Ron Williamson 1824, 6th W Capper 1824, 7th R Williamson 1812, 8th Ron Williamson 1811, 9th Ron Williamson 1811, 10th W Neill 1807.
 
Armagh HPS 18/397
 
1st R Parkes & Son 1833, 2nd E & M Curran 1826, 3rd Hawthorne & Prescott 1814, 4th E & M Curran 1811, 5th G & A Campbell 1804, 6th E Murtagh & Sons 1792, 7th E Murtagh & Sons 1791, 8th P Duffy 1786, 9th E Murtagh & Sons 1781, 10th E murtagh & Sons 1777.
 
Armagh 2 Bird
 
1st R Parkes & Son 1833, 2nd P Duffy 1786, 3rd E Murtagh & Sons 1781, 4th E mortagh & Sons 1777.
 
Annaghmore HPS 13/353
 
1st Calvin & Calvin 1832, 2nd G Buckley & son 1827, 3rd G Buckley & Son 1825, 4th H Coraner 1822, 5th G Buckley & Son 1810, 6th R D Calvin 1809, 7th G Buckley & Son 1806, 8th T McClean 1800, 9th H Cordner 1800, 10th T McClean 1800.
 
Loughgall HPS
 
1st N Weir 1810, 2nd N Weir 1809, 3rd N Weir 1809, 4th N Weir 1799, 5th N Weir 1798, 6th S Corrigan 1774, 7th W Corrigan 1690, 8th M Young 1636.
 
Monaghan 10/200
 
1st B Corley 1754, 2nd B Corley 1743, 3rd R Mulligan 1739, 4th P Coughlin 1734, 5th B Corley 1725, 6th R Mulligan 1711.
 
 Orchard Combine
 
1st Muldrow & Cummings 1860, 2nd Eamon Grew 1843, 3rd Eamon Grew 1825, 4th Patrick Grew 1823, 5th Patrick Grew 1822, 6th Patrick Grew 1820, 7th Nelson Weir 1810, 8th B & P Baird 1809, 9th Nelson Weir 1809, 10th Nelson Weir 1809.
 
NIPA Clonmel Section F Results
 
Corrigs & District HPS 6/200
 
1st R Shaw 1841, 2nd R Shaw 1819, 3rd A Murray & Son 1740, 4th A Murray & Son 1713, 5th B Houston 1651, 6th J & R Mills 1625, 7th J McMurrough & Son 1615, 8th C McManus 1610, 9th J McMurrough & Son 1593, 10th B Houston 1562. 
 
Ards HPS 12/211
 
1st W Cleland 1781, 2nd Plunkett & Pollock & Nelson 1780, 3rd Plunkett & Pollock & Nelson 1746, 4th McGimpsey Bros 1746, 5th B Griffiths 1737, 6th McGimpsey Bros 1728, 7th Plunkett & Pollock & Nelson 1726, 8th A Todd & Son 1714, 9th J & I Moore 1709, 10th McGimpsey Bros 1708.
 
Portavogie HPS 25/496
 
1st J & R Young & sons 1680, 2nd B & J Doonan 1663, 3rd B & J Doonan 1662, 4th H & H Cully 1647, 5th R Thompson & J Bailey & Son 1645, 6th B & J Donnan 1640, 7th K Ambrose 1638, 8th B & J Donnan 1635, 9th K Ambrose 1632, 10th R & R McMaster & Son 1627.
 
Killyleagh & District HPS Mullingar
 
1st J & P Rice 1584, 2nd S McLoughlin 1582, 3rd J & P Rice 1571.
 
Killyleagh & District HPS Tullamore
 
1st S McLoughlin 1028, 2nd McCartan & Woodsides 937, 3rd K Murray 915.
 
Killyleagh & District HPS Roscrea
 
1st S McLoughlin 1802, 2nd S McLoughlin 1787, 3rd D & C Morrison 1786.
 
NIPA Clonmel Section G Results
 
Drumnavaddy HPS 12/219
 
1st J Smyth and Sons 1890, 2nd L F & B McGrath 1866, 3rd L F & B McGrath 1865, 4th S Ogle 1843, 5th S Ogle 1843, 6th J Smyth & Sons 1839, 7th L F & B McGrath 1828, 8th S Ogle 1816. Well done to Joe Smyth after taking yet another red card just in front of the improving Brendan McGrath.
 
Newry & District HPS 15/318
 
1st G Hughes 1879, 2nd Mark Maguire & Son 1876, 3rd Mark Maguire & Son 1876, 4th B woods & Son 1870, 5th J F McCabe 1865, 6th R McKelvey 1848, 7th R McKelvey 1848, 8th B Woods & Son 1843, 9th R McKelvey 1840, 10th B Woods & Son 1837.
 
Dundalk North End F.C Roscrea
 
1st M Duffy 1751, 2nd M Duffy 1712, 3rd Makin & McKeown 1666, 4th G Clarke 1663, 5th P Byrne 1597, 6th G Clarke 1590, 7th Shag 1591, 8th Packy 1574, 9th Makin & McKeown 1571, 10th P Byrne 1571. Many thanks to the Wee Man for the info, keep it coming.
 
East Down Combine Clonmel
 
Crossgar HPS 12/451
 
1st McGiverns & Adairs 1900, 2nd McGiverns & Adairs 1845, 3rd McGiverns & Adairs 1817, 4th McCartan & Woodsides 1810, 5th J McGreevy 1782, 6th McCartan & Woodsides 1781, 7th McCartan & Woodsides 1758, 8th A & A Cheevers 1739, 9th T McGreevy 1737, 10th B Palmer & Son 1722.
 
Dundonald HPS 6/200
 
1st B & E Foulis & Gill 1889, 2nd M Foulis 1883, 3rd M Foulis 1882, 4th M Foulis 1874, 5th S Brown & Sons 1871, 6th J young & Partners 1866, 7th S Brown & Sons 1864, 8th B & E Foulis & Gill 1861, 9th S Brown & Sons 1860, 10th B & E Foulis & Gill 1859.
 
Hillfoot HPS 9/222
 
1st R Irwin 1894, 2nd H Flynn 1858, 3rd H Flynn 1846, 4th H Flynn 1839, 5th D & T Brennan 1825, 6th R Irwin 1819, 7th D & T Brennan 1817, 8th R Irwin 1808, 9th D Flynn 1799, 10th D & T Brennan 1791.
 
Drumaness Mills HPS
 
1st G Morrison & Daughters 1856, 2nd   G Morrison & Daughters 1825, 3rd   G Morrison & Daughters  1823, 4th G Morrison & Daughters 1815, 5th   G Morrison & Daughters 1814, 6th   G Morrison & Daughters  1809, 7th C Lavery 1783, 8th F Valentine 1778, 9th N Flynn 1774, 10th C Lavery 1769.
 
Annsborough HPS 5/60
 
1st Micky Croskery 1828, 2nd P Brown 1814, 3rd P Brown 1812, 4th Micky Croskery 1812, 5th Micky Croskery 1811, 6th P Brown 1808, 7th Micky Croskery 1802, 8th D Crockery & son 1800, 9th Gallagher Bros 1800, 10th R J Keown 1794.
 
Ballynahinch Social
 
1st J Gillespie & Sons 1839, 2nd R hunter 1833, 3rd J Gillespie & Sons 1827, 4th J Gillespie & Sons 1824, 5th S & P Logan 1817, 6th R Hunter 1779, 7th J Gillespie & Sons 1774, 8th R Hunter 1754, 9th R Hunter 1754, 10th R Hunter 1750.  
 
Dundrum HPS 7/155
 
1st J Maguire & Partners 1815, 2nd A Murray & Son 1782, 3rd J Maguire & Partners 1771, 4th A McNamara & Partners 1729, 5th A Murray & Son 1726, 6th J Ringland & Son 1702, 7th A murray & Son 1697, 8th B Chambers 1684, 9th J Maguire & Partners 1683, 10th B Chambers 1640.
 
Annalong HPS 17/314
 
1st G Maginn 1681, 2nd B Higgins 1652, 3rd K Rooney & Son 1628, 4th K Rooney & Son 1626, 5th S Ferguson & Son 1616, 6th B Higgins 1609, 7th D McCulla 1607, 8th B Higgins 1571, 9th Donnelly Bros 1565, 10th Donnelly Bros 1556.
 
South Down Federation
 
1st Micky Croskery 1828, 2nd E & A Rogan 1824, 3rd J Maguire & Partners 1815, 4th P Brown 1814, 5th P Brown 1812, 6th Micky Croskery 1811, 7th Micky Croskery 1808, 8th P Brown 1808, 9th Micky Croskery 1802, 10th D Crockery & Son 1800.
 

Ulster Federation Thurles
 
Grosvenor HPS
 
1st P O’Neill & Son 1880, 2nd P & K McCarthy 1868, 3rd P O’Neill & Son 1867, 4th S Holden 1865, 5th P & K McCarthy 1862, 6th P & K McCarthy 1860, 7th S O’Halloran & son 1859, 8th P O’Neill & Son 1859, 9th P & K McCarthy 1858, 10th J Ward & Son 1857.
 
Andersonstown RPC 15/260
 
1st Johnston Bros 1869, 2nd G Boyle & Son 1854, 3rd A O’Hanlon 1853, 4th A O’Hanlon 1847, 5th V Cooney & Son 1834, 6th V Cooney & Son 1831.
 
Fortfield HPS 17/217
 
1st C Carson 1868, 2nd K Doherty 1864, 3rd A & S McConville 1863, 4th K Doherty 1862, 5th K Doherty 1859, 6th A & S McConville 1859, 7th A & S McConville 1853, 8th K Doherty 1852, 9th P Phillips 1848, 10th Martin & Tab 1843.
 
Shankill & District HPS 17/381
 
1st Smyth & Townsley 1860, 2nd J Gibson & Son & Tosh 1855, 3rd D Balloch 1853, 4th J O’Boyle 1850, 5th J Gibson & Son & Tosh 1848, 6th J Walker & Son 1843, 7th J Gibson & Son & Tosh 1843, 8th T O’Boyle 1840, 9th W Gilmore 1840, 10th Smyth and Townsley 1839.  
 
Britannia  HPS 9/145
 
1st T Curran & Son 1859, 2nd T curran & Son 1859, 3rd T Curran & Son 1854, 4th McGann Bros 1851, 5th H Clinton & Partners 1841, 6th McGann Bros 1868.
 
Alexandrea HPS 10/203
 
1st Fegan & McAdorey 1855, 2nd Hamilton & Davidson 1849, 3rd Hamilton & Davidson 1846, 4th Reynolds & McGafferty 1846, 5th Reynolds & McGafferty 1843, 6th Hamilton & Davidson 1841, 7th Fegan & McAdorey 1841, 8th Reynolds & McGafferty 1840.
 
Sydenham HPS 4/112
 
1st J & J Scates 1850, 2nd J & J Scates 1833, 3rd R & G Scates 1785, 4th J & J Scates 1765, 5th R & G Scates 1760, 6th J B Carson 1754, 7th J & J Scates 1752, 8th J & J Scates 1746, 9th J B Carson 1744, 10th J b Carson 1732.
 
East End HPS
 
1st T Brown 1842, 2nd B Willis 1834, 3rd T Brown 1822, 4th F Mudd & Sons 1818, 5th T Brown 1816, 6th B Willis 1812, 7th F Mudd & Sons 1805, 8th H & D J Bell & son 1804, 9th F Mudd & Sons 1801, 10th B Willis 1800.
 
Irish South Road Federation
 
Tallaght & District 23/383
 
1st Alan Best & Son 1998, 2nd M hughes & Son 1986, 3rd Mr & Mrs Phelan 1979, 4th Whelan Bros 1965. Very well done to the former Fancier of the Year on this success and many thanks for sending the result through for the column.
 
Bray Inv RPC Rosscarbery  18/380
 
1st Joseph Cowap 1962, 2nd James O’Toole & Sons 1879, 3rd Cowap & Buckley 1874, 4th P & D O’Toole 1872, 5th P & D O’Toole1871, 6th Joseph Cowap 1865, 7th B McCann & Sons 1864, 8th Stephan Homan 1864, 9th Bill & Sara Davis 1863, 10th James O’Toole & Sons 1854.
 
East Coast Federation Pilmore (2)
 
Stillorgan RPC 13/341
 
1st Byrne & Mooney 1812, 2nd Byrne & Mooney 1786, 3rd Byrne & Mooney 1780, 4th J Gleeson 1767, 5th J Downing 1761, 6th Byrne & Mooney 1754, 7th Byrne & Mooney 1751, 8th T & R Maguire 1748, 9th Byrne & Mooney 1739, 10th J & D Douglas 1739.
 
Kish Inv 8/255
 
1st D Roe 1801, 2nd P Byrne & Sons 1763, 3rd P Byrne & Sons 1753, 4th P Byrne & sons 1744, 5th O Donovan 1731, 6th O Donovan 1721.


Homer & Adie

Adie McCormick
Ireland’s Own Pigeon Auctions
www.pigeonnetwork.com
Tel. 028 92 604778.

Site Map | Guestbook | Links Program | Links | Terms & Conditions| Advertising Rates | Web Design | Contact

© 1999 - 2008 PigeonNetwork.com. All rights reserved.
No part of this web site may be reproduced or transmitted in any form or by any means, electronic or mechanical, including photocopying, recording, or by any information storage or retrieval system, without prior permission in writing from the copyright holder

Site Design by: raydelaney.net